آزمایشگاه کوهورت

مرکز مطالعات کوهورت سبزوار به عنوان یکی از خدمات دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بوده که وظیفه خدمت رسانی به همشهریان گرامی را بر عهده دارد. در حال حاضر درمان و کنترل بیماری‌های مزمن و غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون، سرطان و غیره  برای حوزه سلامت بسیار مهم می‌باشد.

افراد مورد مطالعه در طرح کوهورت سبزوارافراد  ۳۵ تا ۷۰ سال از هر دو جنس ساکن در منطقه توحید شهر سبزوار می باشند که با هدف ارتقاء سلامت جامعه از طریق شناسایی زود هنگام بیماری ‌و شناخت علل اصلی بروز آن، جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از برخی بیماریها مثل سکته قلبی، مغزی و نیز کاهش هزینه‌های درمانی و افزایش میل به زندگی راه اندازی شده است.

این پروژه یک طرح ۱۵ ساله می‌باشد که از تاریخ ۲ بهمن سال 1396 با حضور دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری در سبزوار افتتاح شده و با ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي وارد مرحله اجرايي شده است. اين مطالعه مبتني بر جمعيت بوده و حجم نمونه اوليه آن حداقل 4000 نفر است و نمونه‌گیری‌هایی از خون، ادرار، مو و ناخن آنها به عمل آمده است که این خون و ادرار تا ۱۵ سال در فریزرهای مخصوصی به نام “بیوبانک” برای بررسی‌های پزشکی آینده نگهداری می‌شوند .در این طرح مو و ناخن‌های فرد نیز نگهداری می‌‌شود تا بتوان در صورت ابتلاء فردی به یک بیماری مزمن، بر روی مو و ناخن او آزمایشاتی را برای آگاهی از وضعیت بیماری و علت بوجود آمدن بیماری انجام داد.

تا کنون 11 عنوان طرح پژوهشی بر اساس داده های کوهورت به تصویب رسیده است. مرکز کوهورت سبزوار بر اساس قراردادهای مصوب مرکز، حاضر به همکاری با محققین و دانشجویان گرامی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از راه های زیر با ما در تماس باشید.

آدرسسبزوار، خیابان بهار، بین بهار 8 و 10- مرکز پایش عوامل موثر برسلامت (پرشین کوهورت)

تلفن44222105: -051

cohortsabzevarpersian@gmail.com